5 jednoduchých rád, ako pomôcť verejným priestorom

5 jednoduchých rád, ako pomôcť verejným priestorom

K tomu, aby boli verejné priestory okolo nás lepšie a krajšie môže prispieť každý. Prinášame vám praktické tipy, ako na to.

1. Uvedomte si, že verejný priestor patrí každému z nás Verejné priestory nie sú „zemou nikoho“, práve naopak – vlastník je každý jeden obyvateľ mesta či dediny. Preto by sme sa o ne mali starať podobne, ako sa staráme napríklad o okolie svojho domu. Mali by sme podieľať na spolurozhodovaní o tom, čo sa s ním deje, ale napríklad aj prispievať k jeho zveľaďovaniu. Nemajte strach, nie vždy je treba, aby to bolo čosi veľké. Zodpovednosť začína malými krokmi pri „vlastných dverách“. Pomôcť môže napríklad…

Zobraziť celý článok

1. Uvedomte si, že verejný priestor patrí každému z nás

Verejné priestory nie sú „zemou nikoho“, práve naopak – vlastník je každý jeden obyvateľ mesta či dediny. Preto by sme sa o ne mali starať podobne, ako sa staráme napríklad o okolie svojho domu. Mali by sme podieľať na spolurozhodovaní o tom, čo sa s ním deje, ale napríklad aj prispievať k jeho zveľaďovaniu. Nemajte strach, nie vždy je treba, aby to bolo čosi veľké. Zodpovednosť začína malými krokmi pri „vlastných dverách“. Pomôcť môže napríklad aj obyčajné zdvihnutie odpadkov či zodpovedné upratanie po domácom miláčikovi pri venčení.

2. Ozvite sa miestnej samospráve

Ak si všimnete vo vašom okolí problém, alebo máte nápad na vylepšenie, ozvite sa miestnej samospráve. Mestské úrady majú spravidla zriadené mailové adresy na podnety od občanov. V dedinách, kde je to rodinnejšie, sa dá za starostom či miestnym poslancom zájsť aj osobne. Mali by pocítiť, že občanom nie je jedno, v akom stave sú priestory patriace a slúžiace všetkým.

Zaujímavé nástroje na vyjadrenie svojho názoru sú napríklad projekty Odkazprestarostu.sk alebo Poctiovemapy.sk. Pri prvom môžete vášho starostu upovedomiť o probléme, ktorý evidujete, pri druhom zase dáte najavo, ktoré verejné priestranstvá vo vašom meste máte radi a ktoré by si, naopak, zaslúžili revitalizáciu.

Vo väčších mestách sa zvyknú z času na čas konať aj verejné diskusie o stave verejných priestranstiev, ktoré môžete podporiť svojou účasťou a názorom. Vysielate tým jasný signál, že vám nie je jedno, kam sa budú uberať aj vaše verejné priestory.

3. Zapájajte sa do podujatí, ktoré sa dejú na verejných miestach okolo vás

O tom, že verejné miesta v mestách žijú, ste sa mohli dočítať aj na našich stránkach. Ich rozvoj podporíte napríklad aj tým, že ich budete aktívne využívať a chodievať na akcie, ktoré sa v nich odohrávajú. Koniec-koncov, program je pre vás tvorený často so srdcom, takže každá akcia vás môže obohatiť úplne novým spôsobom a rozšíriť vaše obzory.

4. Pridajte ruku k dielu

Ak patríte k „akčnejším“ typom, nebojte sa zapojiť do spoločnej brigády, prípadne nejakú zorganizovať. Odmenou bude dobrý pocit, ale aj príjemne strávený čas so susedmi pri netradičnej aktivite. A možno aj mnoho iného.

5. Prebuďte ľudí okolo seba

Aj tento typ je adresovaný skôr iniciatívnejším typom ľudí. Architektka a odborníčka na verejné priestory, Dominika Belanská, pripravila zaujímavú sériu tipov na prebudenie susedstva. Konkrétne návody na aktivity nájdete na tomto linku.

Skvelú príručku o spoluvytváraní lepších priestorov pre život vytvorila aj nezisková organizácia PDCS. Nájdete v nej užitočné tipy ako na realizáciu finančne nenáročných projektov s viditeľnou zmenou. Príručka je dostupná na webovej stránke PDCS.

Foto: Unsplash

Nenechajte si ujsť aj