Ako vyzerá, keď kultúra príde za obyvateľmi?

Ako vyzerá, keď kultúra príde za obyvateľmi?

Najväčšie košické sídliská nie sú len anonymným betónovým zhlukom bytov, ako to zvyčajne býva. Medzi panelákmi ukrývajú poklad – výmenníky tepla. Niekdajšie verejné technické budovy totiž v posledných rokoch nabrali úplne nový účel. Ukazujú, čo sa stane, keď obyvatelia nemusia za kultúrou dochádzať do centra, ale keď príde priamo medzi nich. Výsledkom sú legálne grafity skrášľujúce sídliska, amatérske divadelné zoskupenia, módne prehliadky ručne kreslených sukien od matiek a ich dcér a mnoho ďalšieho. 

 

Na 4 najväčšie košické sídliská sa kultúra a umenie začali vkrádať už v roku 2009. Nadšenci združení v projekte SPOTs prišli s návrhom využiť vtedy už bezúčelové výmenníky tepla. Sídliskové „kotolne“ slúžili na redistribúciu tepla pre byty v okolí. Zmenou technológií ostali opustené a začali chátrať. Až kým sa mesto nerozhodlo vdýchnuť im život. A tak vznikol európsky unikát – miesta komunitného umenia priamo na sídliskách. Umenie aj na periférii Začínalo to v malom. Košičania zmapovali, čo ľuďom na sídliskách najviac chýba v oblasti kultúry a komunitného života a následne…

Zobraziť celý článok

Na 4 najväčšie košické sídliská sa kultúra a umenie začali vkrádať už v roku 2009. Nadšenci združení v projekte SPOTs prišli s návrhom využiť vtedy už bezúčelové výmenníky tepla. Sídliskové „kotolne“ slúžili na redistribúciu tepla pre byty v okolí. Zmenou technológií ostali opustené a začali chátrať. Až kým sa mesto nerozhodlo vdýchnuť im život. A tak vznikol európsky unikát – miesta komunitného umenia priamo na sídliskách.

Umenie aj na periférii

Začínalo to v malom. Košičania zmapovali, čo ľuďom na sídliskách najviac chýba v oblasti kultúry a komunitného života a následne nadviazali spoluprácu s lokálnymi neziskovkami. Dnes je zrekonštruovaných celkovo 7 Výmenníkov. Koncept je postavený na podpore neformálnych skupín alebo jednotlivcov, ktorí sa chcú podeliť o svoje skúsenosti so susedmi. Dáva im nielen priestor na realizáciu, ale prepája ich s odborníkmi a profesionálnymi umelcami, ktorí dobrovoľne zdieľajú svoje know-how.

Je pre nás dôležité, aby sa zaktivizovali obyvatelia. S aktivitami neprichádzame iba my, ale vyzývame ich, aby prišli a prispeli.

„Nie je to o tých najvyšších formách umenia. Vymenníky angažujú v umení bežných ľudí, ktorí k nemu doteraz nemali prístup alebo ho nepoznali. Chceli sme, aby sa umenie rozvíjalo aj na periférii Košíc, nielen v centre,“ objasňuje Matúš Binc, projektový manažér Výmenníkov. Dnes projekt patrí pod organizáciu K13 – Košické kultúrne centrá, ktorá je príspevkovou organizáciou mesta Košice.

Spoločná módna prehliadka „výmenníkových“ značiek VYVA a Fairy Fashion, ktorú tvoria matky s dcérami.

Na koncert v papučiach

Za prvotným zámerom stála myšlienka, aby si človek mohol doslova v papučiach prísť pozrieť divadlo či výstavu alebo vypočuť koncert. Postupom času však každý Výmenník získal vlastnú identitu. „Identitu získal „tvárou ľudu“. Formovali ju ľudia aktívni vo Výmenníku a dnes je každý jeden niečím špecifický,“ hovorí M. Binc. Napríklad Výmenník Brigádnická je typický divadelnými zoskupeniami, Výmenník Wuppertálska je zameraný ekologicky, Výmenník Važecká má zase vlastnú módnu značku, na Ľudovej sú skejteri a grafiťáci, na Štítovej sa často konajú výstavy a podobne.

Aktivity sa nedejú výlučne vnútri Výmenníkov, ale aj na ďalších verejných priestoroch – blízkych ihriskách či v podchodoch. „Pomáhame ľuďom skrášľovať napríklad bytovky. Máme legálnu skupinu grafiťákov, ktorí skrášľujú priestory sídliska,“ hovorí M. Binc. Dvakrát ročne sa tiež konajú mestské festivaly USE THE C!TY a Festival Rozmanitosť, vďaka ktorým sa o projekte dozvedajú noví ľudia, ale navzájom sa aj spoznávajú ľudia aktívni v rôznych Výmenníkoch. Komunita sa tak neustále rozširuje. Minulý rok navštívilo akcie vo Výmenníkoch zhruba 28 000 ľudí.

Skupina dôchodkýň sa stretáva pod návom Terasanky a venujú sa ručným prácam. No fotke sú so svojimi výtvormi.

Kľúčoví sú kultúrni mediátori

„Je pre nás dôležité, aby sa zaktivizovali práve obyvatelia. S aktivitami neprichádzame iba my, ale vyzývame ich, aby prišli a prispeli,“ vysvetľuje M. Binc.  Práve to je úlohou kultúrneho mediátora, ktorý je neodmysliteľnou súčasťou Výmenníkov. Má na starosti nielen vytvárať program a aktivity, ale vyzývať ľudí, aby prišli so svojím nápadom a vytvárať im zázemie. „Nie je to len o tom, že do Výmenníkov voláme profesionálne telesá, ale najmä o tom, aby sme poradili ľuďom, spojíme ich s odborníkom, poskytneme im techniku. Sme vyhľadávači talentov,“ vysvetľuje M. Binc. Ak sa neskôr z amatérov stanú profesionáli, presúvajú svoju činnosť mimo Výmenníky. Príkladom je Divadlo Nad vecou, ktoré dnes dokáže vypredať divadelnú sálu v Kasárňach Kulturpark.

V komunitnej záhrade na Výmenníku Wuppertálska sa počas leta konajú koncerty, predstavnia či prednášky.

Výmenníky žijú každý deň

A čo sa teda deje v sídliskových kultúrnych centrách? Mesačný program na každý deň zostavujú kultúrni mediátori. Aktivity sa delia na pravidelné a príležitostné. Pravidelné sú napríklad tvorivé dielne pre deti a rodičov, kurzy šitia pre matky s dcérami, kluby seniorov, divadelné skúšky, kurzy grafity, športové tréningy, pracovné terapie a mnoho, mnoho ďalšieho. Tieto aktivity často vyúsťujú do väčších podujatí, ako sú napríklad módna prehliadka „výmenníkovej“ značky VYVA, divadelné predstavenia a podobne.

Komunitná záhrada, ale aj skejtový bowl

Súčasťou je aj napríklad komunitná záhrada na Výmenníku Wuppertálska, kde sa konajú nielen kultúrne akcie, ale obyvatelia sa môžu zasvätiť do tajov pestovania kvetín a bylín. Vnútri Výmenníka na Ľudovej sa zase nachádza jediný skejtový bowl na Slovensku, v ktorom trénuje aj Richard Tury, jeden z najznámejších skejterov na Slovensku. Na Výmenníku Obrody sa zase sformovala seniorská skupina Terasanky, ktoré šijú patchworkové deky a popri nich sa angažujú priaznivci Vedeckých kaviarní a Vedeckých brlohov, ale aj Knižný klub žien. Inkluzívny charakter Výmenníkov podčiarkuje napríklad aj škola šachu určená pre vidiacich i nevidiacich hráčov. Nezvyčajné nie sú ani tanečné večery alebo škola nového cirkusu pre deti. Jednoducho, program Výmenníkov je rôznorodý práve tak, ako sú rôznorodí obyvatelia sídlisk.

Program Výmenníkov je rôznorodý práve tak, ako sú rôznorodí obyvatelia sídlisk.

Uznanie aj zo zahraničia

O tom, že projekt je európsky unikát svedčí aj úspech, ktorý zaznamenal v rámci  Európy. Významne prispel napríklad k titulu Košice – Európske hlavné mesto kultúry z roku 2013. Výmenníky pracujú so stovkami obyvateľov, množstvom komunít, desiatkami umelcov, ktorí dobrovoľne poskytujú svoje know-how, aby vytvorili lepšie okolie pre všetkých. Projekt dokazuje, že kultúra môže byť súčasťou bežného života, že je to niečo, čo sa týka každého z nás.

Nenechajte si ujsť aj