Je to otázka prežitia

Je to otázka prežitia

Zdravé životné prostredie nie je luxusný tovar, ktorý si môžeme dopriať len s nadpriemerným príjmom. Nie je to niečo na vrchole Maslowovej pyramídy, čo by sme mali začať riešiť, až keď keď máme dom, auto a dovolenku v exotike.

Životné prostredie je základná podmienka nášho prežitia na tejto planéte fungujúca v krehkej rovnováhe. Je na najzákladnejšej úrovni jedla, prístrešku nad hlavou a bezpečnosti. V reálnom svete sa žiaľ podľa toho väčšinou nesprávame. Najmä chudobnejšie krajiny majú k životnému prostrediu menšiu úctu. Zoberme si napríklad Čínu, či Indiu, kde sú environmentálne štandardy na veľmi nízkej úrovni. Omnoho väčší tlak je na rýchly rast životnej úrovne a materiálne zabezpečenie. Bohužiaľ, aj na úkor čistých riek, či ovzdušia. Uvedomenie si dôležitosti životného…

Zobraziť celý článok

Životné prostredie je základná podmienka nášho prežitia na tejto planéte fungujúca v krehkej rovnováhe. Je na najzákladnejšej úrovni jedla, prístrešku nad hlavou a bezpečnosti.

V reálnom svete sa žiaľ podľa toho väčšinou nesprávame. Najmä chudobnejšie krajiny majú k životnému prostrediu menšiu úctu. Zoberme si napríklad Čínu, či Indiu, kde sú environmentálne štandardy na veľmi nízkej úrovni. Omnoho väčší tlak je na rýchly rast životnej úrovne a materiálne zabezpečenie. Bohužiaľ, aj na úkor čistých riek, či ovzdušia.

Uvedomenie si dôležitosti životného prostredia prichádza, žiaľ, často až s bohatstvom. Tak to aj predpokladá hypotéza tzv. Kuznetsovej environmentálnej krivky, podľa ktorej životné prostredie až do určitej hranice príjmu trpí. S ďalším bohatnutím krajiny sa však začne postupne zlepšovať.

V Nemecku sa zo životného prostredia stala jedna z najdôležitejších tém aj vo voľbách a o ministra životného prostredia je vždy boj. Občania si vo väčšej miere uvedomujú, že okrem “motýlikov a bzurčiacich potôčikov” významne ovplyvňuje ich zdravie a budúcnosť ich detí.

Zdá sa, že na Slovensku sme stále zatiaľ skôr Čínania ako Nemci. Niečo sa ale predsa mení. Veľa ľudí minimálne šomre na stav našich lesov, chce zálohovať PET fľaše a mladí sa kvôli klimatickej zmene organizujú v uliciach. Žeby sme sa prehupli cez vrch Kuznetsovej krivky?

Popri ostatných prioritách majme na pamäti aj zodpovedný prístup k prírode. Postavme Maslowovu pyramídu hore nohami. Nie je to luxus, ale nevyhnutnosť. Je to otázka prežitia.

 

Autor je Riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky

Nenechajte si ujsť aj